Sfaturi pentru a se da în siguranță online. Inscriere curs

Hackerii, de asemenea pot accesa conturile tale după ce părăsești computerul folosit. În material vom vorbi despre subiecte ca hărțuirea online, postările necorespunzătoare, controlul parental, și îți vom răspunde la întrebări despre: Ce spun părinții despre cum folosesc social media?

Copiii și internetul.

Nimeni nu le aplică pe toate întocmai și de aceea atacurile cibernetice sunt atât de eficiente.

Cum sã îi ții în siguranțã online Copiii și internetul. Cum sã îi ții în siguranțã online Un ghid de parenting și un program protecție despre cum să-ți ții copiii în siguranță și fericiți pe internet și în social media. Făcut de părinți, pentru părinți.

Folosește parole diferite pentru fiecare cont

Cum îi poți ține pe copiii tăi în siguranță atunci când stau online? Împreună cu cei mai cunoscuți bloggeri de parenting din România și echipa noastră de organizatori de petreceri pentru copiiți-am pregătit un ghid care să-ți răspundă la această întrebare, dar și la multe alte întrebări la care nici nu te-ai fi gândit.

sfaturi pentru a se da în siguranță online întâlniți pe cineva prin întâlniri online

Internetul este cea mai bună invenție de la roată încoace și poate fi un instrument foarte util atât pentru adulți cât și pentru cei mici. Toate aceste beneficii aduc și mari riscuri, în special în ceea ce îi privește pe copii și adolescenți. Cei mici se înțeleg foarte bine cu tehnologia de la vârste din ce în ce mai fragede.

Internetul poate fi accesat de oriunde, nu numai de acasă și un click greșit îi poate pune pe copii în pericol. Copiii vor încerca întotdeauna să experimenteze pe Internet și cu orice click riscă să se pună în pericol. Află pas cu pas cum să-ți protejezi copilul de pericolele din mediul online de la părinți care trec prin asta sau care se pregătesc activ!

În material vom vorbi despre subiecte ca hărțuirea online, postările necorespunzătoare, controlul parental, și îți vom răspunde la întrebări despre: Ce spun părinții despre cum folosesc social media?

Protejarea contului

Ce greșeli fac proaspeții părinți în social media? Care sunt riscurile pentru copii pe internet și în special în social media? Cum îi putem proteja pe copiii de aceste pericole?

sfaturi pentru a se da în siguranță online care dating online

Sfaturi pentru părinți și pentru copii? Ce instrumente poți folosi pentru a monitoriza activitatea online a copilului tău? Cum să discuți cu copilul tău despre responsabilitatea folosirii internetului?

10 sfaturi pentru Internet în siguranță

Pentru fiecare subiect avem povești reale de la părinți care au mai trecut prin asta sau care se pregătesc să treacă. Învață din experiența lor cum să îți protejezi copilul de pericolele din social media.

sfaturi pentru a se da în siguranță online tabel pentru 6 dating canberra

Social Media În ziua de astăzi, copiii încep să folosească rețelele de social media ca metodă de socializare și de explorare a comunităților online, de îndată ce învață să scrie.

Internetul avansează repede și apar din ce în ce mai multe rețele sociale care se adresează unor audiențe din ce în ce mai tinere.

Pentru că sunt atat de populare, rețelele sociale au devenit cea mai mare teamă a părinților. Ce spun părinții despre cum folosesc social media? Unul din trei părinți este îngrijorat în legătură cu pericolele la care sunt expuși copii lor în mediul online.

Exemplu: Bianca Moruș, mămică și blogger de parenting la Mothersandthecity. Nu îmi fac publice date personale, cum ar fi telefon sau adresă.

sfaturi pentru a se da în siguranță online limita de vârstă pentru întâlniri în pennsylvania

De altfel, nici contul meu nu e public. Iar rezervele sunt şi mai mari când vine vorba de copil. Mă mândresc cu el, ca orice cioară cu puiul eidar am ales să nu postez fotografii în care poate fi recunoscut. Încerc să nu postez nici fotografii care peste ani l­ar putea face să se simtă penibil. Mulți ajung să-și posteze datele personale și să le facă publice sau postează poze cu copiii lor, dezvăluindu-le identitatea către străini.

Dezvăluirea datelor personale Aceasta este o frică foarte mare a părinților precauți. Izabela, o fetiță de numai 12 ani a intrat pe Facebook și și-a setat un cont în care a mințit că are 16 ani, după care a făcut un eveniment de ziua ei în care a invitat din dating și relații romantice de oameni.

sfaturi pentru a se da în siguranță online ppv cpa dating studiu de caz

Mulți părinți tineri postează poze cu bebelușii lor nou-născuți, fără să se gândească la consecințe. Cristina Oțel, mămică și blogger la Cristinaotel. De când am blog și sunt mai vizibilă, postez însă rar și doar poze în care copilul nu poate fi recunoscut. Cred că e important ca toți părinții să înțeleagă că orice poză poate fi salvată pe calculatorul oricui, că oricine poate da share, că selectarea opțiunii prin care pozele să fie văzute doar de prieteni nu oferă siguranță și că îi expunem inutil pe copii.

SFATURI PENTRU SECURITATE

Pot fi urmăriți de persoane necunoscute, cu intenții ascunse. Bătăușii nu se află numai pe terenul de joacă! Furtul de identitate.

sfaturi pentru a se da în siguranță online bună ziua

Distrugerea reputației se poate face extrem de ușor online și pe lângă sfaturi pentru a se da în siguranță online, materialele existente vor fi aproape imposibil de distrus.